reklama

Ako skladovať palivové drevo?

Drevo nesluží len ako dekoračné predmety.....čo sa týka kúrenia nestačí ho naštiepať, na pálenie musí byť aj dostatočne suché ako živý vianočný stromček po vianociach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Drevo nesluží len ako dekoračné predmety.....čo sa týka kúrenia nestačí ho naštiepať, na pálenie musí byť aj dostatočne suché ako živý vianočný stromček po vianociach. Áno, mokré či vlhké drevo dokážeme prinútiť, aby horelo. Ale bude to slabý oheň (veľa energie spotrebuje drevo na vlastné vysušenie) a dym bude zanášať vykurovacie teleso a komín. V konečnom dôsledku na takom dreve prerobíme. Čo teda robiť, aby bolo drevo naozaj suché? Základné pravidlá sú jednoduché.
Drevo treba naštiepať čo najskôr na kusy, ktoré pôjdu priamo do vykurovacieho telesa. Menšie kusy zvládneme spracovať sekerou s väčšími nám pomôžu kliny. A tie najväčšie štiepačkou.
Štiepaním naše spracovanie dreva nekončí. Drevo musíme aj vysušiť ako prutene vence. Pri skladovaní dreva je preto prvoradé prinútiť prirodzenú vlhkosť dreva, aby opustila klátiky čo narýchlejšie a v čo najväčšom množstve. Drevo by preto malo byť uložené čo najdlhšie vonku ako sochy anjelov na slniečku a na mieste s dobrým prúdením vzduchu. Ak ukladáme drevo k stene, mali by sme zaistiť, aby aj medzi stenou a drevom bola dostatočná vzduchová medzera.
Zároveň musíme zabrániť tomu, aby drevo vlhkosť nabralo naspäť. Je to totiž prirodzená špongia… Takže by nemalo byť uložené priamo na zemi či betóne, ale na vhodnej podložke. Drevo, položené priamo na zemi nie je vhodné na kúrenie, ani keby tam ležalo desať rokov. Dobré služby urobí napríklad obyčajná (možno trochu upravená) paleta. Zaistí nie len oddelenie od pôdnej vlhkosti, ale aj prúdenie vzduchu a znepríjemní pobyt v dreve hlodavcom či hmyzu. 
Ak skladujeme drevo na mieste, kde bude vystavené dažďu, musíme drevo chrániť zakrývacou plachtou. Nezabudnime, že aj medzi plachtou a drevom musí byť dosť priestoru na prúdenie vzduchu.
Drevo možno využiť aj na vianocne dekoracie..... na začiatku sušenia má vlhkosť okolo 50%. Nemajme veľké oči a nemyslime si, že sa nám podarí dostať sušením na voľnom povetrí z neho všetku vodu. Ale ak bude mať na konci procesu vlhkosť 10%, stačí to. Ako to zistiť? Možno sa oplatí investovať niekoľko eur do zapichovacieho vlhkomera na drevo. Ak investovať nechceme, stačí použiť detektory, ktoré má namontované každý z nás - uši. Každý z nás rozozná zvuk poklepania na mokré, vlhké a suché drevo. To posledné po poklepaní “zvoní”.

Ivan Janíček

Ivan Janíček

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Ivan Janíček, verím, že podnikanie prináša do života slobodu a tým mu dáva väčší zmysel. Preto inšpirujem ľudí a tvorím komunitu podnikateľov, ktorí s vášňou napĺňajú svoje poslanie. Toto je Slovensko, na ktorom chcem žiť. Pomáham ľuďom premeniť ich nápad a nadšenie na úspešné a fungujúce podnikanie. Malým a stredným podnikateľom ukazujem jednoduché a účelné riešenia, ako čo najlepšie dosiahnuť vlastné biznis ciele. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu