Hyacinty

Autor: Ivan Janíček | 3.12.2018 o 14:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

Ak si dnes v záhradnom centre kúpite prvotriedne cibule hyacintov, môžete s nimi začať hneď pracovať. 

 Dobrá správa na úvod je, že celá práca na prvý mesiac spočíva v uložení do chladničky. Uložte ich voľne, maximálnepoužite papierové vrecko. Cibuľky skladujte pri teplote približne 5 °C. Neukladajte cibuľky do jedného priečinka s jablkami ani iným ovocím. Jablká, ale aj banány a zemiaky (a  aj ďalšie plodiny) produkujú etylén a ten urýchľuje zrenie. Čo v prípade cibuliek môže znamenať len zhnitie.
Táto úprava chladom sa nazýva dormancia. Je nutná u všetkých cibuľovín, aby u nich došlo k spusteniu procesu kvitnutia (preto na jar vysadené cibuľoviny v danom roku nekvitnú).
Samozrejme, rýchliť sa dajú aj iné cibuľoviny, ale napríklad doba dormancie tulipánu je dlhšia, takže nie je až taký “vďačný”.
Po štyroch týždňoch môžeme cibuľky hyacintu vybrať z chladničky a nasadiť ich a do budúcna využiť ako dekoračné predmety. Nie však hlboko, v prírode stačí sadiť ich tesne pod zem, v črepníku môžu smelo trčať. A existujú aj špeciálne nádoby v tvare presýpacích hodín so zrezaným vrcholom. 
Veľké cibule môžeme vysádzať ako solitéry, menšie v skupinkách po  troch kusoch ako vianocne stromceky, aj keď za cenu väčšej nádoby.
V každom prípade zaistíme zvýšenie teploty na 10 °C a tmu. V tmavom a chladnom priestore je treba cibuľky držať 10 týždňov. V tomto období už istú starostlivosť budú potrebovať.
Rastliny totiž v tomto období začínajú klíčiť. Ak ich vysadíte do substrátu, nebudú potrebovať extra silnú zálievku (hyacinty tak či tak vlhko nemajú radi) a stačí ich poliať raz za týždeň.
Ak sa rozhodnete pre spomenuté špeciálne sklenené banky, či prutené vence stačí, aby bola vodná hladina 2-3 milimetre pod cibuľkou. Korene sa k vode dostanú raz dva.
Tretia dobrá správa je, že hyacintové cibuľky nemusíte hnojiť. Je výsadou cibuľovín, že všetko potrebné ku kvitnutiu majú nazbierané v zásobách, prípadne si pomôžu vodou a fotosyntézou.
V tretej fáze - ktorá nastane, keď majú výhonky 5-6 centimetrov alebo keď korene v sklenenej banke dosiahnu jej dno, presunieme rastlinky na svetlo a aj do tepla, pripomínajú sochy anjelov. Teplo je relatívny pojem a pre jarné cibuľoviny by teplota nemala presiahnuť 22 °C. Aby sme udržali rastlinky pekne rovné, je treba ich každý deň pootočiť. 
Pri dobrej starostlivosti by mali kvitnúce hyacinty vydržať mesiac, sú vhodným doplnkom k vianocnym dekoraciam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Myslel som, že násilie skončilo. Útoky vyženú zo Srí Lanky turistov

Teroristi sa zamerali na kresťanov aj turistov.

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.


Už ste čítali?