Hyacinty

Autor: Ivan Janíček | 3.12.2018 o 14:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  66x

Ak si dnes v záhradnom centre kúpite prvotriedne cibule hyacintov, môžete s nimi začať hneď pracovať. 

 Dobrá správa na úvod je, že celá práca na prvý mesiac spočíva v uložení do chladničky. Uložte ich voľne, maximálnepoužite papierové vrecko. Cibuľky skladujte pri teplote približne 5 °C. Neukladajte cibuľky do jedného priečinka s jablkami ani iným ovocím. Jablká, ale aj banány a zemiaky (a  aj ďalšie plodiny) produkujú etylén a ten urýchľuje zrenie. Čo v prípade cibuliek môže znamenať len zhnitie.
Táto úprava chladom sa nazýva dormancia. Je nutná u všetkých cibuľovín, aby u nich došlo k spusteniu procesu kvitnutia (preto na jar vysadené cibuľoviny v danom roku nekvitnú).
Samozrejme, rýchliť sa dajú aj iné cibuľoviny, ale napríklad doba dormancie tulipánu je dlhšia, takže nie je až taký “vďačný”.
Po štyroch týždňoch môžeme cibuľky hyacintu vybrať z chladničky a nasadiť ich a do budúcna využiť ako dekoračné predmety. Nie však hlboko, v prírode stačí sadiť ich tesne pod zem, v črepníku môžu smelo trčať. A existujú aj špeciálne nádoby v tvare presýpacích hodín so zrezaným vrcholom. 
Veľké cibule môžeme vysádzať ako solitéry, menšie v skupinkách po  troch kusoch ako vianocne stromceky, aj keď za cenu väčšej nádoby.
V každom prípade zaistíme zvýšenie teploty na 10 °C a tmu. V tmavom a chladnom priestore je treba cibuľky držať 10 týždňov. V tomto období už istú starostlivosť budú potrebovať.
Rastliny totiž v tomto období začínajú klíčiť. Ak ich vysadíte do substrátu, nebudú potrebovať extra silnú zálievku (hyacinty tak či tak vlhko nemajú radi) a stačí ich poliať raz za týždeň.
Ak sa rozhodnete pre spomenuté špeciálne sklenené banky, či prutené vence stačí, aby bola vodná hladina 2-3 milimetre pod cibuľkou. Korene sa k vode dostanú raz dva.
Tretia dobrá správa je, že hyacintové cibuľky nemusíte hnojiť. Je výsadou cibuľovín, že všetko potrebné ku kvitnutiu majú nazbierané v zásobách, prípadne si pomôžu vodou a fotosyntézou.
V tretej fáze - ktorá nastane, keď majú výhonky 5-6 centimetrov alebo keď korene v sklenenej banke dosiahnu jej dno, presunieme rastlinky na svetlo a aj do tepla, pripomínajú sochy anjelov. Teplo je relatívny pojem a pre jarné cibuľoviny by teplota nemala presiahnuť 22 °C. Aby sme udržali rastlinky pekne rovné, je treba ich každý deň pootočiť. 
Pri dobrej starostlivosti by mali kvitnúce hyacinty vydržať mesiac, sú vhodným doplnkom k vianocnym dekoraciam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?